Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Araç Kiralama Şirketini Mutlaka Araştırın

Araç kiralarken şirketler arasında fiyat karşılaştırması yapmalı ve indirim fırsatlarından haberdar olmakta fayda vardır. Bu sayede özel teklifler ve indirimleri bularak aracı çok daha uygun bir şekilde kiralayabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz firmayla görüşmeye gittiğinizde çekinmeden aklınıza takılan tüm soruları mutlaka sorun ve kampanyalar hakkında bilgilendirme isteyin. Araba kiralama şirketi ararken referanslı şirketlerle iletişime geçin. Eğer bilmediğiniz bir şehirde araç kiralamak istiyorsanız rast gele araba kiralamak yerine varsa o şehirdeki tanıdıklarınız ve yakınlarınız vasıtasıyla araba kiralama şirketi bulmalısınız. Ancak yarım alabilecek hiç bir tanıdığınız yoksa bir kasko acentasına gidip kasko şirketlerinin sürekli çalıştığı dürüst iş yapan kurumsallaşmış araba kiralama şirketlerinin listesini alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

 

2. Küçük Araç Kiralayarak Tasarruf Edin

Araç kiralamada pazarında küçük araçlar fiyat olarak her zaman daha ucuzdur. Özellikle internetten yapılan rezervasyonlarda küçük araç seçimi yaparak, firmaların küçük araca sahip olmadıkları durumda ücretsiz araç yükseltme seçeneğinden de yararlanma şansınız var. Hem kullanması kolay hem de park sorunuyla daha az uğraşırsınız. Yakıt tüketimide daha az olacağı için küçük araçlar gayet ekonomik bir seçenektir.

 

3. Aracı Alırken Yakıt Seviyesini Kontrol Edin

Eğer kiraladığınız araç size tam dolu depo bir şekilde verildiyse, aracı geri götürmeden hemen önce yine depoyu tam dolu bir şekilde götürmeniz gerekmektedir. Ülkemizde kiralanan araçlar çoğunlukla çeyrek depo altındayken müşteriye teslim edilmektedir. Aracı teslim alırken yakıt göstergesinin hangi çizgide olduğuna dikkat edin ve araç tesliminde aynı çizgiye kadar yakıt doldurarak iade edin. Bunu acenteye bırakırsanız aldığınızdan seviyeden daha fazla yakıt doldurabilir ve bu durum sizin daha fazla masraflı hale gelebilir. Depoyu aldığınız seviyenin altında getirmeniz durumunda yakıt doldurma işleminin ücretini sizden alındığını unutmayın. Eğer fazla yakıtla dönerseniz de bunun ücreti size iade edilmez. Aracı teslim alırken yakıt seviyesini tutanağa yazdırtmalısınız.

 

4. Sigortayı İhmal Etmeyin

Araç kiralarken dikkat edilecek en önemli noktalardan biri de sigorta acentesinin kişisel otomobil politikasını kapsayıp kapsamadığıdır. Eğer kredi kartıyla ödeme yapılıyorsa, sigortaya ihtiyaç duyulabiliyor. Ancak sizin kişisel sigortanız bunu karşılamıyorsa, acentenin sunduğu sigortalardan yararlanabilirsiniz. Sigortasız araç kullanırken olacak hasarlardan tamamen siz sorumlusunuz. Sigortaların geçerli olabilmesi için çeşitli şartlar ve kurallar bulunduğunu unutmamalısınız. Sürücünün kaza sırasında alkol veya herhangi bir uyuşturucu madde etkisinde olmaması, yasal hız sınırlarını aşmaması ve aracın karayolları dışında kullanılmaması gerekiyor. Bu gibi durumlarda sigorta şirketi ödeme gerçekleştirmez ve araç kiralama şirketi tüm masrafları sizin karşılamanızı talep eder.

 

5. Sözleşmeyi Ayrıntılarıyla Dikkatlice Okuyun

Araç kiralamak çok kolay bir işlem olsa da kafa karıştırıcı noktalar ortaya çıkabiliyor. Sürüş esnasında ya da teslim zamanı geldiğinde bir sorunla karşılaşmamak için yapılan anlaşmada tüm detayları incelemek önemli. Sözleşmeyi imzalamadan önce merak edilen her şeyi sormakta da hiçbir sakınca yoktur. Eğer bu konuda tedirginlik hissediyorsanız, kiralamadan önce kuralları araştırabilir yada bilen biriyle gidebilirsiniz. Araba kiralama şirketine gittiğinizde size boş senet imzalamanız istenirse asla imzalamayın.

 

6. Kaza Durumunda Yapılması Gerekenler

Araç ile kaza yaptığınızda kesinlikle trafik polisine kaza raporu tutturun. Rapor tuttuğunuzda firma ile iletişime geçtiğinizde araç alınmakta ve sizlere yeni araç verilmektedir. Bu uygulama ise genel olarak büyük kurumsal firmalarda gerçekleştirilmektedir. Kaza veya olağandışı durumlarda araç kiralama şirketi görevlilerine ulaşabilmek için çalışanların en az ikisinin cep telefonunu alın ve kaza durumunda firmayla iletişime geçin. 

İlgili Yazılar

Şoförlü Araç Kiralama Hizmeti